Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Fatih ve Ümraniye'de ayar ve karat denetimi

17 January 2021 21:55 Kategori Güncel
İstanbul Kuyumcular Odası’nın ayar ve karat denetimleri, ilçe ve semt kuyumcularıyla devam ediyor. Yönetim Kurulu Üyesi Eyüb Özcan ve Genel Sekreter İsmail Kalafat’tan oluşan Denetim Ekibi, bu kapsamda Fatih ve Ümraniye’de denetim gerçekleştirdi. Bu denetimlerde, vitrinlerden ve tezgahtan kontrol edilmek üzere en çok tercih edilen altın ve pırlantalı modellerden numuneler alındı.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Yönetimi, iyi niyetli esnafı ve nihai tüketicileri korumak ve piyasada ticaretin sağlıklı yürütülmesi amacıyla 5362 sayılı yasanın 11. maddesinin (L) bendinin kendisine verdiği yetki çerçevesinde, sahada ayar ve karat denetimlerini sürdürüyor. İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Üyesi Eyüb Özcan ve Genel Sekreter İsmail Kalafat’tan oluşan Denetim Ekibi, bu kapsamda Fatih ve Ümraniye ilçelerinde denetim yaptı. Denetim Ekibi, Fatih’te Fevzipaşa Bulvarı, Karagümrük ve Malta Çarşısı’ndaki esnafı tek tek ziyaret ederek vitrinden ayarlarının kontrol edilmesi ve GLT Laboratuvarı'nda analiz edilmek üzere altın takı ve pırlanta numunelerini aldı. İKO Yönetim Kurulu Üyesi Eyüb Özcan ve Genel Sekreter İsmail Kalafat’ın denetim için ikinci adresi ‘Ümraniye’ oldu. Bu ilçede faaliyet gösteren kuyumcu mağazaları ziyaret edildi ve esnaftan kontrol edilmek üzere çeşitli numuneler alındı. İnceleme sonucunda analiz raporu olumlu çıkan esnafa İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık ve Genel Sekreter İsmail Kalafat imzalı bir teşekkür yazısı gönderiliyor. Düşük ayarlı çalıştığı raporla tespit edilen esnaf hakkında ise yasal işlem başlatılıyor. Ayar ve karat kontrolünün en önemli amacı, hem sektör mensuplarının sattıkları ürünlerinin standartlara uygun olup olmadığını tespit etmek, hem de tüketicilerin düşük ayarlı alım yapmasının önüne geçerek güvenini kazanmaktır.


Son Guncelleme: 17 Ocak 2021 21:55
  • Ziyaret: 18172
  • (Suanki Oy 3.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 9
  • 3 3
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.