Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Kapalıçarşı Mimarisi İçten İçe Çürüyor

29 October 2013 22:02 Kategori Kapalı Çarşı'nın Sektörleri

İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi tarafından organize edilen ve Kasım ayı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan Kapalıçarşı Çalıştayı hazırlıkları sürüyor. Çalıştayda ele alınacak gündem maddelerine, Dekoratif Gümüş Eşya firması sahibi Halit Kandemir, Habergold aracılığı ile öneride bulundu. 550 yıldır var olan Kapalıçarşı’nın içten içe çürüdüğüne vurgu yapan Kandemir, bir an evvel yapısal bir onarıma gidilmesi gerektiğini dile getirdi. Açıklamanın içeriği ise şöyle;

"Ne yazık ki Kapalıçarşı’nın mimari yapı olarak artık elle tutulacak bir yeri kalmadı. Yıllar önce bununla ilgili rölöve çalışmaları yapılmıştı. Fakat herhangi bir iyileştirme çalışması gerçekleştirilmedi. Kapalıçarşı Derneği, Anıtlar Kurulu vb kurumlarla iş birliği içinde olarak bu konuya çözüm aramalı diye düşünüyorum. İstanbul Ticaret Odası büyük bir kurum olduğu için, elbette bu konuyla ilgili hangi birimlerle irtibata geçmesi gerektiğini biliyordur.”

Fiziki yapının sağlam temellere oturtulmasının önemine dikkat çeken Kandemir;

"Biz vitrinlerimizi süsleyerek, güzel bir makyajla yapıyı iyi gösterebiliriz. Fakat önemli olan özün ve iskeletin sağlıklı olmasıdır. Eğer yapı güçlü olmazsa, makyajın bir anlamı kalmayacaktır. Sonuç itibari ile Kapalıçarşı’nın yaşamını daha sağlıklı sürdürebilmesi için, yapılması gereken onarım çalışmalarına başlanmasını, bu çalıştayla tetikletebilirler diye umuyorum.” dedi.


Son Guncelleme: 29 Ekim 2013 22:02
  • Ziyaret: 6040
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 1 0
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.