Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Küresel piyasalarda günün özeti

24 September 2012 22:58 Kategori Dünya
-Stiglitz: Avrupa'nın çok fazla zamanı kalmadı

Nobel ödüllü ünlü ekonomist Joseph Stiglitz, Avrupalı ülkelerin, İspanya ve Yunanistan üzerindeki yüksek faiz yükünü kaldırabilmek için geçmiş borçları paylaşmaları gerektiğini ve sermaye çıkışını önlemek için bir bankacılık birliği oluşturması gerektiğini ifade etti.

"Eğer bunu yapmazsanız, şöyle ters bir dinamik ortaya çıkacaktır; zayıf ülkeler daha da zayıflayacak, ve bütün sistem daha sonra çökecek" diyen Stiglitz, bunun da çok yakın bir zamanda yapılması gerektiğini çünkü "bir kaç yıla kadar İspanyol bankalarında para kalmayacağını" söyledi. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Herman Can Rompuy, bugün yaptığı bir açıklamada ülkelerin "aciliyet hissini" kaybediyor olabileceği uyarısını yaparak, Yunanistan'da borç krizinin patlamasının üzerinden 3 yıl geçtiğini hatırlattı.

-Altın endeksi geriledi

İstanbul Altın Borsası (İAB) Endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1,29 değer kaybederken, altının kilogramı 101 bin 700 liraya geriledi.

Altın piyasasında 5 işlemde 3 milyon 666 bin 730 liralık, 58 işlemde 50 milyon 503 bin 992,77 dolarlık ve 1 işlemde 88 bin 587,68 avroluk işlem hacmi kaydedildi.

-Avrupa hisseleri anlaşmazlığı sevmiyor

Avrupa hisseleri, Fransa ve Almanya'nın bankacılık birliğinin zamanlaması konusunda görüş birliğine varamaması ve Çin'den gelen verilerin imalatçıların iyimserliğinde düşüş olduğunu göstermesi sonucu düştü.
Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4'lük düşüşün ardından Londra saatiyle 16:30'da 274.7 puana geriledi ve 18 Eylül'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Gösterge endeksi, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'dan bu yana yüzde 17'lik bir ralli yapmış bulunuyor.

-IMKB haftaya iyi başlamadı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününü önceki gün kapanışına göre 684,32 puanlık düşüşle 67.207,14 puandan kapattı.

İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 1,01 oranında değer kaybederken, toplam işlem hacmi 1,8 milyar lira oldu. İMKB 100 Endeksi gün içinde en düşük 66.827,55, en yüksek ise 67.723,62 puanı gördü.

-Apple 5 milyon iPhone 5 sattı

Apple, Sidney'den San Francisco'ya kadar müşterilerin kuyruklar oluşturduğu iPhone 5 satışında üç günde 5 milyonu geçtiğini açıklayarak iPhone 4'ün satış rekorunu kırmış oldu.

Cihaz 21 Eylül'de Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Singapur ve Birleşik Krallık'ta satışa çıktı. 28 Eylül'de ise iPhone 5'in 22 ülkede daha satışa sunulacağı bekleniyor. Apple, iPhone 5'i yıl sonuna kadar yaklaşık 100 ülkede satışa sunarak şirket tarihinde bir ilki başarmak istiyor.

-İmalatçıların ÜFE beklentisi düştü

İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) beklentisi Eylül ayında bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak, yüzde 8,1 oldu.

Merkez Bankası, Eylül ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi değerlendirmesini açıkladı.

Buna göre, eylül ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 91 işyerinin yanıtları, denge değerlerine göre değerlendirildiğinde, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin, azalış bildirenler lehine döndüğü görüldü.

-Başçı: Krizlerin öncü göstergesi kredi büyümesi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, alınan tedbirler sonucunda otoritelerce 2011 sonunda kredi büyüme hızının yüzde 25'e, 2012 sonunda ise yüzde 15'in altına indirilmesi amacına ulaşıldığını, bugün itibariyle Türkiye'de kredi büyüme hızının sorunsuz bir şekilde sürdürülebilir seviyelere yaklaştığını belirtti.

Başçı, İstanbul Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, bir ülkenin büyüme potansiyelini belirleyen üç temel unsur bulunduğunu, bunların fiyat istikrarı, finansal istikrar ve verimlilik olduğunu, bu üç unsurun herhangi birinde ortaya çıkabilecek zafiyetin büyüme üzerinde önemli ölçüde tahribata yol açabildiğini söyledi.

-Reel kesim güven endeksi geriledi

Reel kesim güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 103,1 seviyesinde gerçekleşti.Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 0,9 puan artarak, 102,9 seviyesine çıktı.
Son Guncelleme: 24 Eylul 2012 22:58
  • Ziyaret: 4011
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.