Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Telkari ustası büyüledi

21 September 2015 12:32 Kategori Moda ve Sinema

Kahramanmaraşlı telkari ustası Ali Yavaş, 5 yılda 2 milyon gümüş parçayı birleştirip farklı motiflerde leğen ve ibrik yaptı.

Kuyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alan Kahramanmaraş'ta telkari sanatı, usta ellerde gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılıyor. Kentte telkari sanatının son ustalarından Ali Yavaş da mesleğini yürütmeye çalışan emektardan biri. Ömrünü telkari sanatına veren Yavaş'ın 5 yılda 2 milyon gümüş parçayı birleştirerek yaptığı leğen ve ibrik ise bu mesleğin zorluğunu anlatmaya yetiyor. Vav, lale ve tuğra motiflerini işlediği eserini Kuyumcular Çarşısı'ndaki iş yerinde sergileyen Yavaş, 5 yıl emek verdiği ibrik ve leğeni sigortalatmayı planlıyor. Halen şehrin tanıtımı için hazırlanan organizasyonlarda kullanılan leğen ve ibrik, motifleri ve el işçiliğiyle dikkat çekiyor.

1,5 milimetrelik parçalar

Yavaş, telkari sanatının büyük emek isteyen bir iş olduğunu söyledi. İbrik ve leğen için yaklaşık 2 milyon gümüş parça kullandığını anlatan Yavaş, 5 yıl emek verdiği ürünlerini yaparken gözlerini dinlendirmeye çalıştığını belirtti. Güzel bir eser ortaya koymaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Yavaş, "925 ayar gümüş kullandık. Bu 1,5 kilogram geliyor. Normal gümüşle yapılan eşyalarda kaba olur ve bu 3,5 kilo gelirdi. Biz buna 22 ayar altına verdiğimiz hassasiyet ve işçilikle yaptık. Büyük emek verdik. 1,5 milimetrelik parçalar kullandık. Gümüşte normalde 4-5 milimetrelik parçalar kullanılır. Benim için güzel bir eser oldu" dedi.
Son Guncelleme: 21 Eylul 2015 12:32
  • Ziyaret: 1130
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.