Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü Kuyumculuk Teknolojisi Alanı

18 March 2016 00:34 Kategori Kapalı Çarşı'nın Sektörleri


Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü; geçmişle gelecek arasında köprüler kuran, ülkenin kültür zenginliklerine sahip çıkarak yenilenmeleri ve güncel kalmalarını sağlayan; bugünde yaşatarak geleceğe taşımayı hedefleyen, alanında yeterli bilgi ve beceriye sahip meslek elemanları, girişimci ve liderler yetiştirmeyi ve bunun sürdürülebilirliğini sağlayan bir kurumdur.


Zengin kültürümüzü ölümsüz örneklerle, gelecek kuşaklara aktararak, çağdaş ve güncel eğitim alanlarını saptayıp, gelişmekte olan teknolojiyi kullanarak kaliteli bir eğitim ve üretim fırsatı sunmaktır.


2013 yılında Batum’a yaptığımız ziyaret esnasında Etnografya Müzesinde bulunan farklı bir hasır örme tekniği ile karşılaştık. Hasır örgü yöremize ait bir örgü olduğundan dikkatimizi çekti. Müzede bulunan kemer, telkâri tekniği ile yapılmış bir toka ile tamamlanmıştı.


2014 yılında Ankara Saman Pazarında antikacı dükkanlarını dolaşırken aynı teknikle örülmüş başka bir kemerle karşılaştık. Antika dükkanının sahibi ile yaptığımız görüşmede bu örgünün tarihsel geçmişi ile ilgili bilgi edindik. Kemerin Osmanlı döneminden kalma olduğunu öğrendik. Dükkan sahibinin izni ile ürünü fotoğrafladık.


Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası BaşkanıAli YAZICI ile yaptığımız görüşmede Trabzon hasır örmeciliğinin tarihsel süreci ile ilgili olarak ‘‘Orta Asya'dan Karadeniz Bölgesine gelen ve Trabzon çevresineyerleşen ilk Türkler olan Turanlılara bağlı Tibarenler, taş ve maden işlemeciliğini; Elizanlar örmeciliği getirmiştir. Günümüze kadar gelişim gösteren bu meslek dalları Trabzon Kuyumculuğunun temel taşlarındandır.


Evliya Çelebi de anılarında Trabzon Kuyumcu ustaları ile İstanbul kuyumcu ustalarının aynı olduğunu, Trabzon Kuyumcularının ürettiği süs eşyalarının Osmanlı Sarayını süslediğini anlatmaktadır. Yavuz Sultan Selim dönemimde Batum'un fethiyle birlikte kültürel karışım oluşmuş, Kafkas el sanatları ile Trabzon el sanatları birbirlerini etkilemeye başlamıştır. Böylece Trabzon Kuyumculuğu çeşitlenmiş ve Trabzon'a has Hasır ortaya çıkmaya başlamıştır ve üzerinde çalıştığınız örgü bu coğrafyada üretilen bir örgü örneğidir. ’’ sözlerini dile getirdi.Okulumuz Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü kuyumculuk alanı olarak; kültürümüzde var olan kuyumculuk sanatlarını araştırmak ve güncellemek çalışma alanımız içerisindedir. Kuyumculuk alanı olarak hasır örgüde ki bu farklı teknikle yeni tasarımlar yaptık. ‘‘TRABZON TERS DÜZ HASIR ÖRGÜ’’ Adıyla patent başvurusu yapıldı.


10-13 Mart 2016 tarihleri arasında 42.si düzenlenen İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat Ve Malzemeleri Fuarı Jewelry Show'da ilk defa sergilenerek tanıtımı yapıldı. Fuar ayrıca Trabzon el sanatlarından olan Hasır örücülüğü, kazaz örücülüğü ve telkâri tekniklerimizi uluslar arası platforma taşıyarak tanıtma fırsatı yakaladık. Yapılan sergileme dönütleri bizi çok heyecanlandırdı.


Bu yeni ürün çalışmamız ile ilgili Trabzon Kuyumcular -Saatçiler odası ve Karadeniz İhracatçılar Birliği ile proje çalışmalarımız sürmektedir. Proje deki amacımız sürdürülebilirliğini sağlayarak yaygınlaştırmak. Ve Trabzon tekniklerine bu örgüyü kazandırmak hedeflenmektedir.


Okulumuzun misyonu gereğince kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan olan bu farklı tekniği geleceğe taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.


Son Guncelleme: 18 Mart 2016 00:34
  • Ziyaret: 57362
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

ankara escort bayan