Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Ekonominin Küresel Etkileri ve Sarraflık

01 December 2016 20:55 Kategori Türkiye Kuyumcusu

İnsanlık tarihi boyunca, ailelerin mallarını güvenle emanet ettikleri kurumların başında sarraflar gelmektedir. Çok eski tarihlerde mabetlere veya din adamlarına güvenen insanlar kıymetli mallarını rahatça emanet ederlerdi. Toplumlarda bu işi meslek olarak yapan Sarraflar bu güvene layık olmak için ellerinden gelen titizliği hep göstermişlerdir, halen de göstermektedirler. Bu güvene layık olamayanlar ise kısa süre sonra bu işten ellerini çekmek zorunda kaldıklarını ya da sistemin dışına itildiklerini biliyoruz.


Ülkemizde elli bin civarında kuyumcu/sarraf esnafı faaliyet göstermektedir. Dünya ortalamasına baktığımızda tasarruf oranlarının hayli düşük olduğu ülkemizde tasarrufun en önemli kaynağı olan fiziki altın talebini karşılayan bu sektör eski etkin ve verimli günlerinden uzaklaşmaktadır. Bu iş kolunun geleceği ile ilgili gerek küresel etkiler gerekse yerelde gelişen olumsuzluklar işsizliğe yeni ordular ekleyecektir.


Son Guncelleme: 01 Aralik 2016 20:55
  • Ziyaret: 23062
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.