Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Kuyumculuğun markası

07 November 2012 07:45 Kategori Yazarlar


Adem Aydın
info@ersoyalyans.com

Siz değerli habergold okuyucularıyla buluşmaktan memnunluk duyuyorum. Bundan sonra nacizene, bu köşeden sektörle alakalı çeşitli görüş ve düşüncelerimi sizlerle paşlaşmaya çalışacağım. Kısaca kendimi tanıtmak gerekirse; Ersoy Alyans’ın genel müdürüyüm. Dumlupinar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. 

Yaklaşık olarak 1990’dan beri kuyumculuk sektöründeyim. Bulunduğum firma içerisinde imalat , toptan ve pazarlama görevlerini üstlendim. Sektöre olumlu anlamda birşeyler katabilmek dileğiyle ilk yazımı sektördeki markalaşma husuna ayıracağım.

Kuyumculuk sektörü kendi içine kapanık halde büyük bir volkan bulunduran bir sektördür. Hiç bilmediğiniz duymaldığınız firmaların aslında ne kadar büyük işler başardığını sektör dışında kimse bilmez. Sektörün markalaşmaya , reklama ayırdığı bütçe ,emekleyen cocuğun yaptığı yürüme gibidir. 

Küçük bütçelerle büyük hedefler büyük başarılar bekleriz. Hep amatörüzdür. Başka sektörler gibi markalaşma konusunda profesyonelleşememişizdir. Sektörden dışından yöneticiler getirerek kendimizi tanıtma ihtiyacı duymuşuzdur. Şöyle yap denmiş , öyle yapmışızdır. Bu durum giderek değişmektedir.

Geçmişte; kuyumculuk sektörünün hızlı ve parlak bütçesi, firma sahiplerini markalaşma düşüncesine itmemiş, "zaten satıyorum alıca da var” mantığı güdüyordu. Ama küreselleşmenin getirdiği hız, dünyanın artık insanlar için sadece bi "tıklama” mesafesinde olduğunu kabul ettirdi. 

Bu sebeple marka değerini yüksek tutan firmalar artık sıcak satışı "ismiyle” yapmaktadır. Marka değerini artırmanın etkin yollarından biri etkin doğru zamandayapılacak olan reklamdır. Hedef kitlenin belirlenip, bu kitle doğrultusunda , reklam oluşturulmasıdır. Kuyumculuk sektörü bunu yeni yeni farketmiş uygulamaya başlamıştır.

Tam olarak uygulandığını söylemek zor. Çünkü su anda birçok imalatçının ve magazanın bulunduğu KUYUMCUKENT bile , halkımız ; bırakın halkı , sektör mensuplarının bile bilmediği bir yer haline dönüşmüştür. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler bende bu köşede kuyumcukentin reklamını yapmak isterim. Kapalıçarsıya oranla oldukça , temiz fakat tarihi dokusu olmayan kuyumcukent ; gerek parekendeci gerek toptancı müşterilerini beklemektedir………


Son Guncelleme: 07 Kasim 2012 07:45
  • Ziyaret: 70529
  • (Suanki Oy 4.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 4
  • 4 0
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.


Yazarın Diğer Yazılarıankara escort bayan