Bulundugunuz sayfa: Ana Sayfa › Haberler

Kuyumculuk Sektöründe Tasarımcı Olmak

18 June 2016 09:11 Kategori Yazarlar
Sektöre bakıldığında görünen o ki tasarımcı olmak herkese göre farklı yorumlanabiliyor. Kimisi için tasarımcı demek bilgisayarda kalıp yapabilen çizebilen demek, kimisi için kağıtta çizim yapabilen demek, kimisine göre tasarımcı hem çizebilmeli hem üretebilmeli, bunun gibi bir çok tanım…

Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın, bana göre bir tasarımcı hepsinden mutlaka bilgisi olan ancak bir kanaldan düşüncelerini en iyi şekilde ifade edebilendir. Bu yukarıdaki tanımlamalar tasarım düşüncelerinin ifade araçlarıdır yalnızca. Asıl yapmak istenen, asıl anlatmak istenen ne? Vermek istenilen mesaj ne? Tasarımcı bunu en iyi bir şekilde nasıl ifade edebilir? Yapılan işin hedef kitlesi nedir? Tarzı nedir? Bunları doğru biçimde tanımlar daha sonra hangi araçla yapılabileceğini seçer.

Bir tasarımcının üç boyut ve estetik algısını gelişmiş olmalıdır. Tasarım ilkelerini, çok iyi kavrayıp üretimkriterlerini ve mantığını bilmeli, sürecine de hakim olmalıdır. Bunun yanı sıra araştırmacı, kültür bilinci gelişmiş, sanatı, kişisel gelişimi, tarihi, trentleri, akımları bilen, iyi analiz edebilen, orijinal düşünebilen ,kısacası kendini her anlamda geliştirebilen, gelişime açık , en önemlisi de işinden zevk alabilmelidir.

Her firmanın tasarımcılarıyla çalışma şekli farklıdır. Çoğu atölyelerde veya fabrikalarda sektör çalışanları yüneticilerin belirlediği iş planlamasına göre hareket edilir. Kimisi firmasıyla veya firmalarla anlaşmalı olarak freelance çalışmaktadır. Genel olarak yönetici- tasarımcı ilişkisi de firmadan firmaya farklılık göstermektedir.Ancak işini en sağlıklı ve mutlu devam ettiren tasarımcılara bakıldığında çalıştığı ortamın ferahlığından tutun, ar-ge imkanlarına sahip, işine çok fazla müdahale edilmeden sadece ihtiyaç olan yerlerde destek verildiğinde, tasarımcının da insiyatifini yüzde yüz kullanmakta olduğu ve ortaya başarılı işler çıkarttığı görülmektedir.
Son Guncelleme: 18 Haziran 2016 09:11
  • Ziyaret: 7092
  • (Suanki Oy 4.2/5 Yildiz) Toplam Oy: 6
  • 7 0
  • Share on Twitter Share on facebook

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://www.habergold.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.


Yazarın Diğer Yazıları